Związki na odległość nie cieszą się dobrą opinią. Są uznawane za niezwykle trudne. I nie chodzi tutaj o kwestię wierności (aczkolwiek jest to jeden z problematycznych tematów). Szczególnie rozłąka, brak codziennej bliskości i czułości doskwiera najmocniej.
Związki na odległość nie cieszą się dobrą opinią. Są uznawane za niezwykle trudne. I nie chodzi tutaj o kwestię wierności (aczkolwiek jest to jeden z problematycznych tematów). Szczególnie rozłąka, brak codziennej bliskości i czułości doskwiera najmocniej. Prawda jest taka, że nie ma reguły co do przyszłości takich związków, chociaż chciałoby się powiedzieć, że miłość pokona wszystkie przeciwności losu. Zresztą – związki, które nie są narażone na długie rozłąki, również się rozpadają.
Związki na odległość bardzo często rodzą się za pośrednictwem portali internetowych. W ten sposób poznają się ludzie, którzy niekiedy mieszkają na dwóch odległych krańcach kraju a czasem i świata. Zazwyczaj zaczyna się od rozmowy o hobby, życiu, otaczającej rzeczywistości, które z czasem, w niektórych przypadkach, zmieniają się w namiętne uczucie. Bywają również i takie związki, które z typowo tradycyjnych przeobrażają się w związki na odległość, ze względu na różne życiowe sytuacje (zmiana pracy, itp.).
Podejmując decyzję o stworzeniu i budowaniu takiego związku, pamiętajcie, że ma on swoje wady i zalety. Amerykańscy badacze stwierdzili, że pary, które dzielą kilometry, komunikują się z większą łatwością, ponieważ bardziej skupiają się na rozmowie, która zazwyczaj jest dłuższa od rozmów przeprowadzanych między mieszkającymi ze sobą partnerami.
Zdecydowanym plusem jest również częstsze wyrażanie uczuć, flirtowanie przez telefon, smsy, czaty lub Skype`a. Poza tym, taka forma związku może zwiększać pożądanie. To odliczanie dni, godzin, minut a później sekund do spotkania wywołuje niesamowite emocje, ale i pobudza wyobraźnię… Zapewne nie raz zastanawiacie się, czym zaskoczyć partnera podczas spotkania po dłuższej rozłące i niewątpliwie pomysły te podnoszą temperaturę w Waszych sypialniach. Niektóre związki zdecydowanie lepiej funkcjonują w relacjach na odległość, ponieważ partnerzy mają mniej okazji do kłótni, a kiedy mieszkają pod jednym dachem, nie potrafią się ze sobą dogadać, mimo że nie widzą świata poza sobą.
Każdy związek składa się z trzech etapów:
• namiętności,
• intymności
• zaangażowania.
Pierwszy z nich – jest najkrótszy i trwa ok. 2 lat. Jeśli w tym okresie związek będzie ograniczał się jedynie do weekendowym spotkań, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że nie przetrwa próby odległości, ponieważ ludzie w tym okresie mają silną potrzebę kontaktu.
Oczywiście nie jest to reguła. Wszystko zależy od chęci, uczciwości i wierności dwóch stron oraz umiejętności życia w takim związku. Niektóre osoby mają po prostu potrzebę posiadania kogoś bliskiego obok siebie non stop i nie potrafią żyć inaczej. Zapewne zdecydowanie trudniej jest budować związek na odległość, aniżeli przerwać rozłąkę w przypadku wieloletnich związków.
Jedno jest pewne, związki na odległość mają w dzisiejszych czasach zdecydowanie lepsze szanse przetrwania, aniżeli kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Dziś technologia jest tak świetnie rozwinięta, że komunikowanie się jest zdecydowanie łatwiejsze. Dzięki niej – istnieje możliwość rozmowy z zachowaniem kontaktu wzrokowego, co bardzo ułatwia rozmowę i daje uczucie bliskości, pomimo dzielących nas kilometrów. Najbardziej problematyczna pozostaje kwestia bliskości, tej fizycznej. A Wy? Potrafiłybyście żyć w związku na odległość?