Nieodłącznym elementem Świąt Wielkiej Nocy są wypieki, których zapach w tym czasie wypełnia każdy dom. Często przygotowania pochłaniają mnóstwo energii
Ciasta bez pieczenia
Zastąpienie tradycyjnych przepisów świątecznych na sernik, babkę czy mazurka pozwoli zaskoczyć domowników ciekawą alternatywą. Jednocześnie przygotowanie takich słodkości zajmie nam mniej czasu i pozwoli wykazać się kreatywnością. Współcześnie możemy znaleźć wiele pomysłów na wielkanocne ciasta w ich nowej odsłonie. Na początek proponujemy przepis na mazurek kajmakowy na waflach. Do jego przygotowania potrzebna jest niewielka ilość składników ważne więc, aby były jak najlepszej jakości. Proponujemy te pochodzące ze Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu. Najważniejsza jest bowiem masa – masa kajmakowa. Do rozpuszczonej gorzkiej czekolady dodajemy masło, kajmak oraz posiekane orzechy. Po dokładnym wymieszaniu przekładamy masę waflami. Wierzch ozdabiamy lukrem wykonanym z cukru pudru, szczypty kurkumy i soku z cytryny. Z migdałów oraz polewy czekoladowej możemy uformować dekoracyjne gałązki bazi. Po schłodzeniu w lodówce, mazurek jest gotowy do jedzenia. Na pewno nieraz słyszeliście także o sernikach na zimno. Spód można przygotować z herbatników, biszkoptów lub pokruszonych ciasteczek zbożowych połączonych z roztopionym masłem. Następnie nakładamy puszystą masę śmietanową przygotowaną ze śmietany kremówki i dekoracyjny wierzch, którego wygląd będzie zależał od naszej pomysłowości. Najczęściej są to galaretki lub świeże owoce na chmurce ze śmietanki 30%. Powyższe propozycje są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą tracić zbyt wiele czasu w kuchni, są otwarci na nowości, ale jednocześnie zależy im na zachowaniu tradycji. To także dobre rozwiązanie dla osób początkujących, dopiero zbierających doświadczenie w kuchni.
Inspirowane batonami
Oprócz popularnych ciast bez pieczenia, typu banoffee, możemy zaskoczyć gości całkiem nowymi propozycjami deserów. Bardzo modne stały się odpowiedniki batonów dostępnych w niemal każdym sklepie, przygotowane właśnie w postaci ciast. Niezaprzeczalną zaletą tak przyrządzonych deserów jest to, że są znacznie zdrowsze, bo nie zawierają szkodliwych substancji, takich jak np. tłuszcz palmowy. Do popularnych ciast inspirowanych batonami należy na przykład tzw. 3 bit. Przygotowuje się go na bazie masy kajmakowej oraz budyniu. Rafaello natomiast, przyrządzimy z połączenia wiórków kokosowych, masła i budyniu. Dopełnieniem będą zaś płatki migdałowe na wierzchu. W pół godziny jesteśmy w stanie przygotować także ciasto typu kinder country. Trzeba tylko zaopatrzyć się w serek mascarpone, śmietankę 30%, mleko w proszku i pszenicę preparowaną. W tym zestawieniu nie może zabraknąć chyba najpopularniejszego z batonów – snickersa. Tutaj najistotniejsza jest masa krówkowa. To ona nadaje wyjątkowego smaku ciastu. Najlepiej sprawdzi się gostyński kajmak. Jest on odpowiednio gęsty i aromatyczny, dzięki czemu nadaje ciastu szczególnego smaku. Zalet powyższych przepisów jest wiele. Najważniejsze z nich to, że nie wymagają zaawansowanych umiejętności kulinarnych oraz dużych nakładów czasowych, a także cieszą się powodzeniem wśród najmłodszych domowników.
Desery
Święta wielkanocne to także czas zmiany pory roku. Ma to swoje przełożenie również w kuchni, ponieważ w tym czasie zazwyczaj wolimy przygotowywać lekkie i kolorowe desery. Podczas wizyt gości sprawdzą się pomysły na desery bez pieczenia podane w ciekawej odsłonie. Najprostsze w przyrządzeniu są puddingi podane w pucharkach. Gęsta masa jest zazwyczaj przekładana biszkoptami. Często podaje się również klasyczne sundae. Jest to słodki deser z lodami. Składa się z jednej lub więcej gałek lodów z dodatkiem sosu lub syropu, a w niektórych przypadkach innych dodatków, w tym posypek, ubitej kremówki, orzeszków arachidowych lub owoców. Polecamy przygotować domowe lody na bazie jajek, słodkiej śmietanki i mleka zagęszczonego. Zamiast klasycznych pucharków możemy skorzystać z ozdobnych słoiczków. Obecnie dostępny jest szeroki asortyment tego typu naczyń. Na Święta możemy podać również panna cottę przygotowaną w foremkach w kształcie babeczek. Będą one przypominały wyglądem małe wersje tradycyjnej babki wielkanocnej. Znane jest powiedzenie, że je się oczami, zatem oprócz doznań smakowych, warto zadbać by deser był atrakcyjnie podany. Oprócz wspomnianych wcześniej słoiczków, nie zapominajmy o małej dekoracji. Już nawet subtelne dodatki, jak listek mięty czy świeży owoc potrafią dodać uroku. Jeśli chcemy zaskoczyć gości czymś nowym, postawmy na mniej standardowe rozwiązania, np. czekoladowe tartaletki z kremem i owocami czy popularne na Wielkanoc ciasto chałwowe, ale tym razem bez pieczenia. Ciekawym pomysłem będzie też wykorzystanie foremek do muffinek do zrobienia mini serniczków. Odpowiednio przygotowaną masę wystarczy tylko schłodzić w lodówce. Pole do popisu mamy więc szerokie. Wystarczy poszukać ciekawych propozycji w Internecie lub samemu trochę zmodyfikować własne przepisy.
Oczywiście, jeśli tylko mamy więcej czasu lub pieczenie jest tym, co kochamy, to warto skorzystać z tradycyjnych przepisów wielkanocnych na np. ozdobne jaja czekoladowe, świąteczny torcik, babę czy mazurek orzechowo-kajmakowy. Pamiętajmy, że wszystkie przygotowane dania i ciasta stanowią świetne dopełnienie słodkich chwil spędzonych przy rodzinnym stole.