Kuchnia śródziemnomorska jest bardzo zróżnicowana, termin ten nie odnosi się do jednej konkretnej kuchni narodowej, a raczej do tradycji kulinarnych całego obszaru basenu Morza Śródziemnego. Kształtowana była przez podobne położenie geograficzne, klimat, wpływy różnych kultur oraz tradycji sięgających aż do starożytności.
Kuchnia śródziemnomorska jest bardzo zróżnicowana, termin ten nie odnosi się do jednej konkretnej kuchni narodowej, a raczej do tradycji kulinarnych całego obszaru basenu Morza Śródziemnego. Kształtowana była przez podobne położenie geograficzne, klimat, wpływy różnych kultur oraz tradycji sięgających aż do starożytności. Wyróżnić można trzy regiony składające się na kuchnię śródziemnomorską:
– północnoafrykański (Maroko, Algieria, Tunezja, Libia),
– wschodnio – śródziemnomorski ( Egipt, Grecja, Cypr, Izrael, Liban, Syria i Turcja)
– południowo – europejski (Włochy, Francja i Hiszpania, Monako), które różnią się pomiędzy sobą.
W krajach afrykańskich używa się dużo przypraw m.in cynamon, chili, kolendra, goździki, co sprawia, że dania są nieco pikantniejsze i wyrazistsze w smaku. Natomiast w Europie posiłkom często towarzyszy wino, w postaci napoju czy dodatku do potrawy, co nie jest typowe dla innych regionów. Dieta śródziemnomorska uznawana jest za jedną z najzdrowszych. Nie jest to jednak jej jedyny walor, wyróżnia się przede wszystkim bogactwem smaków i aromatów. Na jej menu składają się świeże, sezonowe warzywa w szczególności pomidory, bakłażany, karczochy, papryki, cukinie oraz różnego rodzaju sałaty. Są przygotowywane w najróżniejszy sposób, mogą być gotowane, duszone, podpiekane czy po prostu podawane na surowo w sałatce. Dostęp do morza sprawia, że ryby i owoce stanowią podstawę kuchni śródziemnomorskiej, wypierając mięso, które zjada się sporadycznie i w małych ilościach, najczęściej grillowane i rzadziej czerwone.
Kuchnia śródziemnomorska jest niezwykle aromatyczna, ważnym składnikiem potraw są świeże zioła m.in. bazylia, tymianek, oregano, tymianek czy szałwia, które sprawiają, że dania kuszą wspaniałym zapachem. Nieodzownym dodatkiem jest oliwa z oliwek, która sprawia, że dania mają swój niepowtarzalny smak. Ma ona szerokie zastosowanie, służy do smażenia, a także jako dressing do sałatek i surówek. Doskonale smakuje zamoczony w niej kawałek pieczywa. Typowe dla kuchni śródziemnomorskiej są też tradycyjnie przygotowywane wędliny jak na przykład włoskie prosciutto oraz hiszpańska jamon serrano. Imponująca jest też różnorodność serów jak dojrzewające miesiącami sery pleśniowe czy cieszące się dużą popularnością również w Polsce – feta, mozzarella, ricotta, parmezan oraz mascarpone. Charakterystyczne dla wszystkich regionów jest celebrowanie posiłków, wspólne gotowanie z przyjaciółmi czy rodzinne wyjścia na obiad. Przygotowywanie i spożywanie posiłków powinno być nieśpieszne, a jedzenie stanowić jedną z przyjemności w życiu. Dania kuchni śródziemnomorskiej są nieskomplikowane, zmierzyć się z nimi mogą nawet początkujący amatorzy smaków, a nie powinny rozczarować także bardziej wyrafinowanych smakoszy. Dietę śródziemnomorską polubią również osoby, które dbają o linię – potrawy są lekkie, nisko kaloryczne, ale bardzo sycące.