Jeśli któraś z was jest w ciąży, dobrze odświeżyć pewne informacje, abyście nie miały wątpliwości jakie uprawnienia przysługują wam w stanie błogosławionym. Pamiętajcie, że są to reguły,
Jeśli któraś z was jest w ciąży, dobrze odświeżyć pewne informacje, abyście nie miały wątpliwości jakie uprawnienia przysługują wam w stanie błogosławionym. Pamiętajcie, że są to reguły, których wasi pracodawcy muszę bezwzględnie przestrzegać kiedy zatrudniają was na umowę o pracę.
Pierwszym i najważniejszym uprawnieniem jest ochrona zatrudnienia, co oznacza, że nie można was zwolnić jeśli macie umowę na czas nieokreślony lub na czas określony i w momencie końca umowy będziecie w co najmniej trzecim miesiącu ciąży. Umowę można rozwiązać jedynie w skrajnych przypadkach, tj. kiedy firma ogłosi upadłość lub likwidację bądź też z rażącego błędu osoby zatrudnionej.
Pamiętajcie, że nie możecie pracować nadliczbowo czy też w godzinach nocnych (tj. 21-7). Jeśli do tej pory wasza praca miała miejsce w porze nocnej, pracodawca musi to zmienić. W przypadku kiedy jest to niemożliwe, obowiązkiem waszego szefa jest zwolnić was z tego obowiązku z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na tych samych zasadach co dotychczas. Dużą zaletą jest również to, że musicie wyrazić zgodę na wyjazdy delegacyjne czy też przerywany system pracy.
Zdrowie ciężarnej pracownicy znajduje się pod podwójną ochroną, dlatego też pracodawca ma obowiązek zwalniać was na wszelkie badania, które odbywają się jedynie w godzinach pracy, a co najważniejsze, musi wam za to zapłacić.
Kolejnym uprawnieniem jest to, że w czasie trwania urlopu wychowawczego pracodawca nie może was zwolnić za wyjątkiem sytuacji kiedy ogłasza upadłość lub likwidację bądź też istnieje rażąca wina pracownika.
Postarałyśmy się opisać to zagadnienie krótko, zwięźle i na temat, żebyście w jednym miejscu miały skumulowane najważniejsze informacje. Mamy nadzieję, że będą przydatne 🙂