Ład, harmonię i równowagę wychwalali już ateńscy filozofowie. Zalecali jej stosowanie we wszystkich obszarach życia. Stanowiła dla nich definicję ideału i absolutu.
Ład, harmonię i równowagę wychwalali już ateńscy filozofowie. Zalecali jej stosowanie we wszystkich obszarach życia. Stanowiła dla nich definicję ideału i absolutu. Przeciwwaga sił w opartym na sprzecznościach układzie yin i yang jest również podstawą starożytnej chińskiej metafizyki. Zestawienie dwóch przeciwstawnych elementów jest w niej podstawą ładu wszechświata. Czerpie z tej dyrektywy również moda.
Budujemy w ten sposób sylwetkę na szablonie Y lub odwróconego Y.
Przykładem takiej kompozycji może być dopełnienie luźnej koszuli, legginsami lub cygaretkami. Do koszuli o takim kroju pasuje też wąska ołówkowa spódnica, o długości zarówno przed, jak i za kolana. To zestaw doskonale nadający się zwłaszcza do sytuacji formalnych lub służbowych. Zwłaszcza w miejscu pracy, w większości zawodów, powściągliwość stroju jest tożsama z obowiązkowością, rzetelnością i profesjonalizmem. Zamaszystą spódnicę na planie koła, z kontrafałdami lub plisami warto natomiast dopełnić obcisłym, skrojonym do ciała topem. Sylwetka nie nabierze wówczas cech masywności, a jej obrys daleki będzie też od stylistycznej nudy. Podobne zasady odnoszą się do makijażu. Mocno pomalowane, uwydatnione nasyconą barwą usta złagodzi delikatny makijaż oczu. Ciężki makijaż oczu wizualnie wyciszą subtelne, lekko podkreślone usta. Przeciwieństwa się przyciągają – zastosujmy to powiedzenie również do stylizacji ubioru.