Kochacie zwierzaki, ale do szaleństwa doprowadza Was sobotnie sprzątanie, kiedy musicie się użerać z ich sierścią? Wasz zabawny psiak czy milusiński kotek jest taki hojny
Kochacie zwierzaki, ale do szaleństwa doprowadza Was sobotnie sprzątanie, kiedy musicie się użerać z ich sierścią? Wasz zabawny psiak czy milusiński kotek jest taki hojny, że zostawia dowody swojego istnienia dosłownie wszędzie? Oto kilka przydanych pomysłów, jak uprościć sobie domowe porządki.
Większość psiej lub kociej sierści gromadzi się na podłożu. Jeśli macie podłogę drewnianą lub laminowaną, na której nie ma dywanu, lepiej nie używać odkurzacza. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie mop z mikrofibry, który zbierze nieszczęsne kłaczki w jednym miejscu. Jesteście wielbicielkami dywanów? W przypadku kiedy odpowiedziałyście twierdząco, czeka was trochę więcej pracy. Przed odkurzaniem warto posypać go odrobioną sody oczyszczonej, która rozluźnia włókna włosia, dzięki czemu pozbędziecie się zanieczyszczeń i przykrego zapachu. Pamiętajcie, żeby dokładnie wciągnąć sierść, nie wystarczy przeciągnąć jeden raz ssawką – czynność trzeba powtórzyć kilka razy. Do czyszczenia dywanu przydatnym gadżetem będzie gumowa ściągaczka do mycia szyb – guma bardzo dobrze zbierze kłaki z materiału.
Zwierzaki uwielbiają wylegiwać się na sofach i fotelach, więc tam również potrzebne jest gruntowne „odkłaczanie”. Materiałowe obicia najlepiej czyścić zwilżoną gąbką lub gumową rękawiczką. Wystarczy przesunąć dłonią po zabrudzonej tapicerce. Przydatne będą również wałki samoprzylepne, które pomogą nam usunąć nadmiar sierści. Meble najlepiej przetrzeć lekko zwilżoną ściereczką z mikrofibry.
Jeśli nie możecie znaleźć sposobu na pozbycie się kłaków z odzieży, wypróbujcie patent z octem spirytusowym. Dodajcie do prania 1/3 szklanki octu, który zmiękczy tkaniny i sprawi, że sierść odczepi się od ubrań. Przed nieprzyjemną wonią uchroni nas dolanie kilku kropel olejku zapachowego do komory z proszkiem do prania. Pamiętajcie też, żeby dbać o futerko swojego pupila. Dzięki regularnemu czesaniu pies lub kot nie będzie roznosić sierści po całym mieszkaniu. Warto też zwracać uwagę na kupno odpowiedniej karmy dla czworonoga – właściwa dieta sprawi, że zwierzak nie będzie mieć problemów z linieniem. Ważne jest też czyszczenie legowiska naszego pupila – gromadzi się tam sierść i bakterie.
W wypadku, kiedy okaże się, że któryś z domowników cierpi na alergię – niech nawet przez myśl nie przejdzie Wam pozbycie się psa lub kota! Trzeba pójść na kompromis i nauczyć zwierzaka, w których miejscach może przebywać, a w których nie. Lepiej żyć ze czworonogiem i alergią, niż bez zwierzaka i bez alergii, a za to z wyrzutami sumienia.