Barszcz ukraiński to wspaniała propozycja dla wszystkich miłośników zup. Dzięki dużej ilości składników, które wzajemnie się przenikają, jest on
Barszcz ukraiński to wspaniała propozycja dla wszystkich miłośników zup. Dzięki dużej ilości składników, które wzajemnie się przenikają, jest on wyjątkowo smaczny. Jest też bardzo kolorowy i świetnie się prezentuje na talerzu, dzięki czemu chętnie sięgną po niego nawet największe niejadki!
Podstawowy przepis daje spore pole do popisu i modyfikacji. Możesz stworzyć zarówno postny barszcz ukraiński, jak i z dodatkiem rozmaitych mięs. W każdej postaci jest niezwykle sycący i świetnie się sprawdzi nie tylko podczas rodzinnego obiadu, ale też np. jako kolacja na ciepło w mroźne wieczory. Chcesz poznać ciekawostki na temat tego kulinarnego dzieła sztuki i dowiedzieć się, jak je przygotować? Zapraszamy do pysznej lektury!
Barszcz ukraiński, czyli barszcz… zielony!
Tak, to prawda – wiele wieków temu, kiedy to zaczęto przygotowywać ten specjał, miał on kolor zielony, bowiem robiony był nie z buraków, a z ziela o nazwie barszcz. Obecnie w Polsce jest on gatunkiem pospolitym. Laik może pomylić barszcz zwyczajny np. z barszczem Sosnowskiego, który jest wyjątkowo niebezpieczny, lepiej więc nie próbować powrotu do XVI-wiecznej kuchni ukraińskiej na własną rękę. Pierwotnie „barszcz” zakwaszano kwasem z mąki ryżowej. Kiedy zaczęto uprawiać buraki na większą skalę, to one stały się głównym składnikiem zupy, i choć przeszła ogromną metamorfozę, pozostała barszczem…
(Między)Narodowa potrawa Ukrainy
Barszcz ukraiński jest tradycyjną zupą tego kraju i uznany jest za narodową potrawę. Jest jednak tak smaczny, że bardzo szybko zyskał popularność także w wielu innych państwach, w tym w Polsce. W zupie tej znaleźć można bogactwo składników, a co za tym idzie, niesamowity smak i aromat. Na tradycyjny barszcz ukraiński składają się oczywiście buraki, ziemniaki, marchew, świeża kapusta, czosnek, cebula, koncentrat pomidorowy.
Postny barszcz przygotowuje się na wywarze warzywnym, ale można przygotować go także z mięsem – z wieprzowiną lub wołowiną. Barszcz ukraiński w polskim wydaniu zawiera często fasolę lub grzyby. Popularnym dodatkiem do barszczu ukraińskiego są tak zwane pampuszki – małe bułeczki, które często podawane są z sosem czosnkowym. Ciekawostką jest, że na Ukrainie (na Podolu) znajduje się miejscowość o nazwie Borszczów, w której corocznie odbywa się festiwal kultury barszczu. W jego trakcie można skosztować wspaniałych, tradycyjnych specjałów kuchni ukraińskiej.
Proste wykonanie – efekt widowiskowy
Barszcz ukraiński jest jedną z bardziej efektownych zup – zarówno w smaku jak i wizualnie. Dlatego też wydawać by się mogło, że jej przygotowanie musi zająć sporo czasu i wymaga nie lada doświadczenia kulinarnego. Nic bardziej mylnego! Danie to przygotujesz w szybki i prosty sposób (wypróbuj ten przepis: http://www.biedronka.pl/pl/recipe,id,1813,name,postny-barszcz-ukrainski)! Wystarczy, że ugotujesz i zetrzesz na grubych oczkach buraki, pokrojone w słupki ziemniaki ugotujesz z poszatkowaną kapustą, a cebulę podsmażysz z marchewką (również pociętą w słupki). Przysłowiową kropką nad i jest odrobina koncentratu pomidorowego i czosnek, który nada zupie wyjątkowego aromatu.
Bardzo istotne jest to, aby gotować barszcz ukraiński na wolnym ogniu i pilnować, by jego poszczególne składniki się nie rozgotowały. Nie jest to zadanie trudne, więc na pewno szybko dojdziesz do wprawy i barszcz stanie się Twoją sztandarową zupą, którą będziesz zachwycać wszystkich gości!