Kuchnia włoska? Pizza, makarony, pomidorowe i śmietanowe sosy. Zapewne większość z nas ma podobne skojarzenia związane z daniami pochodzącymi ze słonecznej Italii. Jednak zawdzięczająca swoją popularność prostocie, jak i szybkości przygotowywania potraw kuchnia, jest zdecydowanie bardziej różnorodna niż nam się wydaje.
Kuchnia włoska? Pizza, makarony, pomidorowe i śmietanowe sosy. Zapewne większość z nas ma podobne skojarzenia związane z daniami pochodzącymi ze słonecznej Italii. Jednak zawdzięczająca swoją popularność prostocie, jak i szybkości przygotowywania potraw kuchnia, jest zdecydowanie bardziej różnorodna niż nam się wydaje. Kuchnia regionalna we Włoszech ukształtowana została zarówno dostępnością produktów, jak i kontaktami handlowymi utrzymywanymi z innymi państwami basenu Morza Śródziemnego.
Tradycyjna kuchnia północnych Włoch (m.in. Piemont, Wenecja) w mniejszym stopniu opiera się na makaronie czy pizzy. Podstawą dań na północy jest polenta, będąca rodzajem mamałygi (papki z mąki kukurydzianej gotowanej z wodą), tradycyjne kluski gnocci zbliżone składem do polskich kopytek oraz ryż będący podstawą spożywanego na północy risotta. Wiele dań tradycyjnej kuchni północnych Włoch zawiera grzyby (w tym rzadkie i bardzo drogie trufle), sery oraz egzotyczne przyprawy jak na przykład szafran (nadający wyjątkowy aromat oraz kolor risotto milanese).
Z północnych Włoch a dokładniej z regionu Ligurii pochodzi sos pesto, sporządzany z bazylii, sera oraz orzeszków pinioli. Kuchnia środkowych Włoch jest najbliższa naszym wyobrażeniom o tradycyjnych daniach mieszkańców włoskiego buta. Region Emilia-Romania znany jest z makaronów i potraw mącznych, takich jak lasagne i pierożków tortellini. Środkowe Włochy to bogactwo mięs. Dodaje się je do do sosów (spaghetti bolognese) i wytwarza się z nich wędliny (szynka parmeńska oraz pochodzące z regionu Marche kiełbaski oraz wędzone wędliny wieprzowe). Mówi się, iż to w Neapolu powstała pierwsza pizza, choć miasto to jest również ojczyzną makaronów z wyśmienitymi sosami pomidorowymi.
Południe Włoch obfituje w nieco inne dodatki. W regionie Basilicata hodowane są papryczki chili stosowane w wielu przepisach, natomiast w regionie Kalabrii popularne są bakłażany spotykane głównie w kuchni greckiej czy marokańskiej. Kalabria słynie również z fig będących składnikiem regionalnych deserów, doprawianych miodem, anyżem czy migdałami. Wyspy Sycylia oraz Sardynia obfitują w dania rybne. Najbardziej znanym sycylijskim deserem są lody cassata. Kuchnia włoska jest silnie nasycona regionalizmami i najlepszą metodą na jej poznanie jest wycieczka kulinarna, której efektem będzie moc doznań zarówno smakowych.