Mobbing to zachowanie, które ma na celu ośmieszenie, poniżenie, znęcanie się a nawet pozbycie się pracownika. Jest to działanie sprzeczne z jakimikolwiek zasadami,
Mobbing to zachowanie, które ma na celu ośmieszenie, poniżenie, znęcanie się a nawet pozbycie się pracownika. Jest to działanie sprzeczne z jakimikolwiek zasadami, normami i obyczajami panującymi w społeczeństwie. Zgodnie z Art. 94. § 2. Kodeksu Pracy „mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników”.
Przyczyna konfliktu tkwi zazwyczaj w relacjach personalnych a w przypadku hierarchizacji w firmie, może wynikać z wyższego wykształcenia podwładnych w porównaniu do zwierzchników. W niektórych przypadkach wynika to również z przekonania o odmiennych kompetencjach kobiet i mężczyzn. Mobbing to nic innego, jak terror psychiczny skierowany przeciwko danej osobie, zaś jej oprawcą może być jedna osoba lub grupa. Mobbing może przybierać różną postać. Najczęściej jest to:
– wyrażanie negatywnych opinii o pracowniku,
– podważanie kompetencji,
– krytykowanie wszystkich pomysłów i sposobu wykonywania pracy,
– ograniczenie możliwości wypowiadania się pracownika,
– ograniczenie kontaktu ze współpracownikami poprzez zmianę lokalizacji miejsca pracy,
– utrudnianie dostępu do istotnych informacji, mających wpływ na efekt wykonywanej pracy,
– zabieranie wcześniej zleconych zadań pod dowolnym pretekstem,
– zmuszanie do pracy po godzinach,
– krzyczenie na pracownika,
– ustalanie terminów niemożliwych do wykonania zadań,
– unikanie kontaktu na linii pracownik- pracodawca,
– zastraszanie zwolnieniem z pracy,
– przydzielanie zadań nieadekwatnych do posiadanych kompetencji,
– nadmierne obciążanie obowiązkami,
– zlecanie niebezpiecznych lub szkodliwych zadań wykraczających poza kompetencje pracownika,
– wyśmiewanie wyglądu,
– rozpowiadanie plotek,
– nękanie,
– groźby.
Mobbing jest zjawiskiem stosunkowo płynnym, ponieważ dla niektórych osób pewne zachowania są przejawem terroru psychicznego a dla innych osób już nie. Jednakże zazwyczaj stosunkowo łatwo jest zdiagnozować takie zachowanie. Bardzo ważna w tym przypadku jest rola menadżerów. Pewnym jest, że takie zachowanie powinno być wyeliminowane, a w stosunku do osoby stosującej mobbing należy wyciągnąć odpowiednie konsekwencje.