Znamy winowajcę odpowiedzialnego za starzenie się organizmu. To produkowane z każdym oddechem wolne rodniki i przyswajane toksyny. Działają jak wewnętrzni wandale i wichrzyciele – zaburzają funkcjonowanie organizmu i destabilizują zachodzące w nim procesy. Powodowane przez nie zniszczenia składają się na starzenie. Stosując antyoksydanty neutralizujące substancje utleniające można uzyskać poprawę w 80 procentach chorób związanych ze starzeniem się.
Znamy winowajcę odpowiedzialnego za starzenie się organizmu. To produkowane z każdym oddechem wolne rodniki i przyswajane toksyny. Działają jak wewnętrzni wandale i wichrzyciele – zaburzają funkcjonowanie organizmu i destabilizują zachodzące w nim procesy. Powodowane przez nie zniszczenia składają się na starzenie. Stosując antyoksydanty neutralizujące substancje utleniające można uzyskać poprawę w 80 procentach chorób związanych ze starzeniem się. Antyoksydanty odbudowują zniszczone komórki naszego organizmy działając rehabilitująco na organy i hamują postęp procesów starzenia. Chronią nas przed wyniszczającym działaniem stresu, toksyn, bakterii i wolnych rodników. Najważniejsze, że znajdują się w zasięgu naszej ręki, czyli na talerzu, w spożywanych przez nas pokarmach. Jakie menu jest zatem jadalnym zastrzykiem młodości?
Nasz organizm to pełnodobowa hala produkcyjna. Wytwarza on co minutę 2 miliony nowych komórek, kluczowe jest więc zapewnienie mu materiału ochronnego i budulcowego. Najbogatszym źródłem antyoksydantów są warzywa i owoce uprawiane w naturalny sposób. Kipią od nich maliny, grejpfruty, owoce acai, goji, noni, borówki amerykańskie, brokuły, zielona herbata, marchew, a także cebula i czosnek. Podstawowym budulcem naszego organizmu jest natomiast białko. Odpowiada ono nie tylko za odbudowę komórek, ale i pracę mózgu. W diecie nie może zabraknąć tzw. pełnowartościowych białek zawierających aminokwasy, potrzebne organizmowi. Znajdują się one w mięsie i rybach, występują również w nabiale, jajach oraz roślinach strączkowych takich jak: soczewica, fasola, fasolka szparagowa, groszek, bób i cieciorka. Przyswajalność białka znacznie poprawia błonnik oraz kwasy omega 3, 6 i 9. Nasze komórki zbudowane są z błon lipidowo-białkowych, stąd do regeneracji i budowy komórek niezbędne są nienasycone tłuszcze, które zapewniają komórkom elastyczność, przepuszczalność składników odżywczych i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Wpływają one również stabilizująco na równowagę hormonalna oraz są niezbędne dla zdrowej kondycji skóry, włosów i paznokci. Bez nich nakładamy blokadę na przyswajanie odpowiedzialnych za młody wygląd witamin A, D, E i K. W naszej diecie nie może zatem zabraknąć ryb (makrela, łosoś, sardynka, halibut, pstrąg), orzechów, sezamu, pestek dyni, awokado, ziaren słonecznika, siemienia lnianego, a także tłoczonych na zimno olejów, oraz oliwy z oliwek zwanej płynnym złotem. Marzenie o wiecznym życiu i młodości są tak stare jak ludzkość. Nigdy się nie zestarzeją. Starzenie naszej skóry możemy odroczyć, dzięki właściwemu komponowaniu posiłków.