Nastał ten dzień kiedy w końcu macie własne cztery kąty i ściany. Ściany, które trzeba zagospodarować i odpowiednio zaaranżować, aby później skupić
Nastał ten dzień kiedy w końcu macie własne cztery kąty i ściany. Ściany, które trzeba zagospodarować i odpowiednio zaaranżować, aby później skupić się na wystroju całego wnętrza. To właśnie w tym momencie pojawiają się pierwsze dylematy. Tapeta, farba a może jeszcze inne rozwiązanie? Tutaj zaczynają się schody. Zwolenników, jak i przeciwników pierwszego lub drugiego rozwiązania jest wielu. Coraz częściej stosowane są również zabiegi łączenia farby oraz tapety co idealnie ze sobą współgra.
Kiedy słyszy się słowo: „tapeta”, wiele z Was ma wyobrażenie mieszkań z lat siedemdziesiątych z okropnymi fakturami na ścianach. Co gorsze, jeszcze co drugi dom wyglądał podobnie. Na szczęście jest to już relikt przeszłości. Dziś tapety są niesamowite pod względem wielości kolorów, faktur itp. Mamy tapety flokowane, winylowe, tekstylne…
Wśród zalet tapetowania najczęściej wymienia się możliwość zatuszowania mankamentów ścian, przy czym niezastąpione są tutaj tapety z widoczną fakturą. W przypadku pęknięć ścian, nieocenione stają się tapety z włókna szklanego.
Jeśli chodzi o farbę, to jest ona tańszą wersją aniżeli tapeta, jednakże wszystko zależy od częstotliwości odświeżania mieszkania. Pytanie też, co preferujecie? W przypadku, gdy jesteście zwolenniczkami częstych zmian aranżacji wnętrz, jest to idealne rozwiązanie dla Was, ponieważ portfel zdecydowanie mniej ucierpi na ponownym malowaniu aniżeli na ponownym tapetowaniu. Niewątpliwą zaletą malowania jest szerokie spektrum kolorystyczne. Można wybrać kolor z dostępnej palety bądź też skorzystać z usługi mieszania. Pamiętajcie jednak o dostosowaniu rodzaju farby do pomieszczenia w którym ona będzie zastosowana. Farby emulsyjne są paroprzepuszczalne, natomiast winylowe są zmywalne a akrylowe przepuszczają parę wodną i są odporne na zabrudzenia. Malowanie również pozwala na różnorodność. Istnieje wiele rodzajów farb jak np. teksturalne, zmieniające kolor oraz takie z efektem betonu lub np. marmuru. Przeciwnicy malowania uważają, że remonty z ich udziałem są bardziej czasochłonne, jeśli chodzi o sprzątanie i oczekiwanie na wyschnięcie.
Jeśli nadal macie dylemat, zawsze możecie pomyśleć o kamieniu dekoracyjnym. Coraz bardziej zyskują na popularności płytki z kamienia łupanego, które tworzą niesamowity efekt w połączeniu z naturalnym drewnem. Takie loftowe mieszkania są niezwykle designerskie. Równie stylowe są cegły, które bardzo często pojawiają się na ścianach w salonie. Coraz więcej nowoczesnych mieszkań zawiera również elementy paneli z PCV, które mogą być błyszczące lub matowe a także w wielu kolorach. Mogą przybierać różne postaci, jak np. drewna, kamienie, betonu czy ściany pomalowanej farbą.
Jak widać, możliwości jest tutaj bardzo wiele. Musicie tylko pamiętać o tym, że mieszkanie powinno być spójne i tworzyć nierozerwalną całość jeśli chodzi o ściany i meble znajdujące się w domu.