Zdrowe odżywianie wcale nie oznacza tylko i wyłącznie nieustannego odmawiania sobie ukochanych smakołyków. Jeśli lubimy słodkie smaki nie musimy z nich
Zdrowe odżywianie wcale nie oznacza tylko i wyłącznie nieustannego odmawiania sobie ukochanych smakołyków. Jeśli lubimy słodkie smaki nie musimy z nich rezygnować z powodu przejścia na dietę. Wystarczy tylko, że zamienimy dotychczasowe produkty na ich zdrowe substytuty lub spróbujemy nowych, alternatywnych przepisów, które równie skutecznie usatysfakcjonują nasze podniebienie.
Kluczem do sukcesu jest zastąpienie szkodliwych składników ich zdrowszymi wersjami. Pozwoli nam to jednocześnie utrzymać świetną sylwetkę oraz delektować się smakiem. Na szczęście rośnie liczba dostępnych przepisów na słodkie ciasta, które jednocześnie nie są kaloryczne i dostarczają organizmowi wielu cennych składników. Rolę główną odgrywają tutaj warzywa. Dla niektórych może to się wydawać niemożliwe, ale każdy niedowiarek po spróbowaniu takiego wypieku, szybko daje się przekonać, że to smaczne rozwiązanie. Wiele z tych przepisów nie wymaga wykorzystania mąki, co jest szczególnie przydatne dla osób nie mogących spożywać glutenu. Największą popularnością cieszą się ciasta marchewkowe. Warzywo to po starciu nadaje mu miękkiej i wilgotnej konsystencji. Wystarczy, że dodamy odpowiedniej ilości oleju, syropu klonowego, jajek, sody oczyszczonej i mąki orkiszowej. Bardziej zaskakujące może się wydawać wykorzystanie fasoli do stworzenia czekoladowego ciasta.
– puszki czerwonej lub białej fasoli
– 2 dojrzałych bananów
– 4 łyżek masła orzechowego
– 1/3 szklanek naturalnego kakao
– 2 łyżek płynnego oleju kokosowego
– 1/3 szklanek syropu klonowego
– łyżeczki sody oczyszczonej
– szczypty soli himalajskiej
Po odsączeniu fasoli wystarczy zblendować składniki, a gotową masę przełożyć do wcześniej natłuszczonej olejem foremki i piec przez 30 minut w temperaturze ok. 180 stopni. Mniej spodziewane rozwiązania dopuszczają wykorzystanie takich warzyw jak szpinak, cukinię, a nawet kukurydzę czy buraki. W przygotowaniu ciast warzywnych wiele zależy od kreatywności i fantazji, gdyż większość z nich nie wymaga posiadania szczególnych zdolności kulinarnych.
Najważniejsze to nie bać się nowości i pozwolić sobie na małe eksperymenty w kuchni. Dzięki takim rozwiązaniom bez obaw możemy cieszyć się słodkim smakiem ciast. Co ważniejsze, właściwości odżywcze wykorzystanych składników poprawiają kondycję naszego organizmu. Warzywne ciasta to również świetne rozwiązanie, gdy chcemy przemycić zdrowe składniki do diety naszych dzieci. Podane w takiej formie będą pałaszowane z przyjemnością, bez zbędnego nakłaniania.