Pomieszczenie na co dzień służące do snu, uchodzi za najbardziej prywatną przestrzeń każdego mieszkania. Sypialnia stanowi kwintesencję upodobań jej właścicieli, co powinno być widoczne na każdym kroku.
Pomieszczenie na co dzień służące do snu, uchodzi za najbardziej prywatną przestrzeń każdego mieszkania. Sypialnia stanowi kwintesencję upodobań jej właścicieli, co powinno być widoczne na każdym kroku. Przy czym jednak, nie wolno zapominać o jej funkcjonalności. Jak skutecznie połączyć ze sobą obydwa te elementy?
Trendów w urządzaniu sypialni jest bardzo wiele. Jedni stawiają na funkcjonalny minimalizm, inny uwielbiają przepych i krzykliwe kolory. Wiele zależy m.in. od prywatnych upodobań właścicieli mieszkania, ich wieku, zainteresowań, trybu życia i tego jak jest urządzona reszta mieszkania. W końcu nie ma nic gorszego jak realizacja projektu, który choć piękny, jest kompletnie oderwany od reszty designu mieszkania. Wbrew pozorom, takie rzeczy zdarzają się dosyć często, dlatego warto zakup poszczególnych dodatków dokładnie przemyśleć. Jako że wiele elementów całości powinna być wybierana indywidualnie, poniżej znajdą się jedynie informacje na temat rzeczy uniwersalnych bądź takich, na które powinien zwrócić każdy, kto przymierza się do urządzania własnej sypialni.
Choć niewątpliwie poduszki, szafki, kwiaty doniczkowe i obrazy należą do elementów dekoracyjnych i mocno indywidualnych, łóżko już nie do końca. Ten wydawałoby się oczywisty element sypialni, stanowi dla wielu osób nie lada wyzwanie. Wszystkiemu winne są sofy, kanapy i inne rozkładane meble. Znaczna część młodych małżeństw, do momentu zamieszkania razem nie miało możliwości obycia z łóżkiem z prawdziwego zdarzenia. Wybór łóżka małżeńskiego wymaga pójścia na pewne kompromisy, weryfikacji preferencji snu partnerów. Na łóżko składa się nie tylko materac, ale też rama, a czasami nawet stelaż łóżka. Obecnie, najpopularniejsze ramy zbudowane są w oparciu o drewno bądź elementy ze skóry. „Stopień twardości materaca małżeńskiego powinien być dopasowany do obydwu partnerów. Nie powinien być ani za miękki, ani za twardy. Ponadto, wysokość ramy i materaca powinna być dopasowana do wzrostu pary. Jeżeli są to osoby mniejszego wzrostu, rama też powinna być odpowiednio krótsza, jeżeli wysoki, analogicznie dłuższa. Zły dobór ramy i materaca może prowadzić do różnych kontuzji i problemów z kręgosłupem.” Stwierdza specjalista ze sklepu Sypialnia Plus. W zależności o metrażu sypialni, można dodatkowo pokusić się o zakup szafek nocnych. Te mogą tworzyć kompozycję z łóżkiem, bądź innymi elementami pokoju. W zależności od wymiaru pokoju warto zastanowić się także nad szafą. O ile bardzo popularny typ szaf komandor wygląda nowocześnie i designersko, o tyle przy małych pomieszczeniach zajmie bardzo wiele miejsca, skracając pokój, bądź zmniejszając jego przestrzeń. W takim wypadku, warto zastanowić się nad bardziej klasyczną szafą o ciekawym wyglądzie bądź przeniesieniem szafy do przedpokoju mieszkania. Kolejnym elementem sypialni jest wykończenie ścian. Czy będą one jedynie pomalowane, czy może ktoś zdecyduje się na nałożenie na nie tapety bądź innych dodatków? Bardzo popularne ostatnimi czasy stały się ściany tapicerowane bądź zagłówki do łóżka. Oczywiście nadal na polskich ścianach królują tapety, jednak coraz więcej Polaków pragnie eksperymentować, korzystając z niecodziennych połączeń. Wiele osób, chcąc zwłaszcza tych preferujących słoneczne pomieszczenia bądź po prostu, nielubiących zbyt inwazyjnych pomysłów, decyduje się jedynie na pomalowanie jednej ściany na ciemniejsze kolory, resztę pozostawiając białą, kremową bądź w jakimś innym, jaśniejszym kolorze.
Elementów, mających wpływ na ostateczny wygląd sypialni jest całe mnóstwo. Od elementów bardzo oczywistych, jak łóżko, po typowo wizualne, a nawet takie, pełniące jedynie rolę uzupełnienia całości. Tworząc swój projekt, warto pamiętać o tym, że sypialnia ma nie tylko wyglądać ale także spełniać swoje zadania. Połączenie tych czynników to przepis na sypialnię godną pozazdroszczenia.