„Ciasne, ale własne” jest trafnym określeniem naszych mieszkań. Brak złudzeń co do możliwości rzeczywistego powiększenia ich metrażu, możemy zastąpić złudzeniami optycznymi zwiększającymi je wizualnie. Trików jest kilka.
„Ciasne, ale własne” jest trafnym określeniem naszych mieszkań. Brak złudzeń co do możliwości rzeczywistego powiększenia ich metrażu, możemy zastąpić złudzeniami optycznymi zwiększającymi je wizualnie. Trików jest kilka.
Najprostszym sposobem na zmaksymalizowanie wizualne wnętrza jest pomalowanie ścian na biało i wierność jasnym, pastelowym lub perłowym paletom barwnym. Rozświetlają one pomieszczenie i nie wznoszą wizualnych blokad. Kolory ciemne obkurczają przestrzeń i absorbują światło, dodatkowo je przyciemniając i ucinając. Cień zagęszcza przestrzeń. Dobrze jest wprowadzić punkty świetlne rozbijające miejsca zacienione. Dla wzmocnienia efektu lekkości aranżacji, lampy powinny być proste, a abażury jasne lub z połyskiem
Ograniczoną przestrzeń wnętrza odblokuje również lustro lub lustrzane powierzchnie. Lustra zwielokrotniają powierzchnię, dublując odbijany w nich obraz. Wprowadzają też głębię i wydłużają pomieszczenie. Efekt powiększający optycznie pomieszczenie mają też wielkoformatowe fototapety. Wybór występujących w nich motywów jest bardzo szeroki. Usuwają one wizualnie ścianę, budując dodatkowo klimat pomieszczenia. Kadry przedstawiające pejzaże, widoki natury, obrazy z krajobrazem industrialnym i metropoliami, malownicze uliczki, fragmenty bibliotek, galerii i muzeów – wszystkie te tematy graficzne mogą stać się elementem organizującym wizualnie nasze wnętrze i znoszącym jego kubaturowe ograniczenia. Dostępne są zarówno dosłowne, wielobarwne reprezentacje przyrody, miast i aranżacji wnętrz, jak i klimatyczne zdjęcia czarno-białe i historyzujące o odcieniu sepii. Dzięki widokowym fototapetom do wnętrza wprowadzamy widok na ocean, parkową gęstwinę drzew, przedłużenie malowniczej uliczki, przejście do pałacowego salonu lub obraz galaktyki.
Podobny rezultat optyczny uzyskamy wprowadzając grafikę z perspektywą zbieżną lub abstrakcję z wydłużoną perspektywą. Nadają one pomieszczeniu głębię i działają na przestrzeń jak mnożnik. Modne jest umieszczanie fototapet nie tylko w salonie, ale również przedpokoju, kuchni, sypialni i łazience. Ucieszą również naszych milusińskich, czyniąc z ich pokoju miejsce magiczne, scenerię do zabaw i dziecięcych fantazji. Zalecane jest również stosowanie jasnych mebli, o prostych liniach form, z jednolitymi, monochromatycznymi obiciami. Przestrzeń zyska dzięki redukcji detali i dodatków. Mniej angażujący percepcję jest jeden duży obraz niż kila mniejszych. Przestrzeń uproszą również drzwi w systemie bezprzylgowym, które ukryją zawiasy, tworząc ujednoliconą płaszczyznę ze ściana. Chcąc zyskać przestrzeń należy kierować się minimalizmem faktur, deseni i kształtów. Zredukowanie ilości detali, dyscyplina kolorystyczna i ograniczanie form wykreują zorganizowane, wyważone wnętrze, w którym dominuje ład i estetyczne zrównoważenie.