Ciecierzyca pospolita, inaczej zwana cieciorką albo włoskim grochem to najstarsza roślina strączkowa uprawiana początkowo w Azji Zachodniej. Jej żółtawe ziarna przypominają groch wyglądem jak i smakiem a strąki są małe i pękate. Jest bardzo popularna w kuchni krajów basenu Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie.
Ciecierzyca pospolita, inaczej zwana cieciorką albo włoskim grochem to najstarsza roślina strączkowa uprawiana początkowo w Azji Zachodniej. Jej żółtawe ziarna przypominają groch wyglądem jak i smakiem, a strąki są małe i pękate. Jest bardzo popularna w kuchni krajów basenu Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie.W Polsce roślina ta jest raczej mało znana, ale ze względu na jej bardzo liczne walory warto przyjrzeć się jej dokładniej. Na początek cenna informacja dla stosujących dietę bezmięsną: cieciorka zawiera duże ilości cennego białka o korzystnym składzie aminokwasowym i dlatego może być wspaniałą alternatywą dla pokarmów mięsnych. W jej składzie znajduje się też cały szereg makro- i mikroelementów, a także witamin ważnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu: fosfor, potas, magnez, cynk, większość witamin grupy B, spore ilości żelaza i błonnik. Nie zawiera dużo tłuszczu a 100 gram ugotowanego produktu ma tylko 164 kcal.Cieciorka posiada cały wachlarz pozytywnych właściwości. Podnosi odporność organizmu, ze względu na obecność w składzie cynku i witaminy B6 pozytywnie wpływa na stan skóry i włosów, dzięki zawartości tłuszczów nienasyconych i błonnikowi pomaga obniżyć poziom „złego” cholesterolu we krwi i dobrze działa na metabolizm.
W sklepach znajdziemy cieciorkę w puszce lub suchą. Drugi wariant po ugotowaniu świetnie sprawdza się jako dodatek do sałatek, dań warzywnych, dipów. Po ugotowaniu można przechowywać ją w wodzie przez kilka dni.
Na świecie ugotowana i utarta cieciorka najbardziej znana jest w postaci hummusu, czyli delikatnej pasty z dodatkiem masła sezamowego, czosnku, cytryny i oliwy, którą najczęściej podaje się z chlebem pita lub bagietką. Drugim jej znanym wariantem jest falafel, czyli coś na kształt smażonych, przyprawionych kulek wielkości piłeczek do ping-ponga. Oba przysmaki stanowią między innymi bardzo smaczne dodatki do wegetariańskich wersji popularnych dań takich jak kebab czy tortilla. Często podaje się w modnych knajpkach, promując tym samym alternatywny i zdrowy styl życia. W sieci znajdziemy dużą ilość prostych przepisów na przyrządzenie ciecierzycy. Niezwykle smaczna i zdrowa, powinna na stałe wpisać się do naszej diety.