Kosmetyki do pielęgnacji twarzy zawierają cenne składniki aktywne opóźniające efekty starzenia i poprawiające kondycję skóry. Jak bogaty jest skład kremów możemy przekonać się czytając etykietę na opakowaniu. Oddziaływanie tych elementów jest jednak ograniczone. Nie przenikają one do głębszych warstw skóry, zaporową barierą do przedostania się jest bowiem naskórek. Jakie zabiegi inwazyjne warto wybrać?
Kosmetyki do pielęgnacji twarzy zawierają cenne składniki aktywne opóźniające efekty starzenia i poprawiające kondycję skóry. Jak bogaty jest skład kremów możemy przekonać się czytając etykietę na opakowaniu. Oddziaływanie tych elementów jest jednak ograniczone. Nie przenikają one do głębszych warstw skóry, zaporową barierą do przedostania się jest bowiem naskórek. Zatrzymuje on znaczną część substancji biologicznie czynnej, tylko niewielka jej część dociera na tyle głęboko, by działanie nie było ograniczone do warstwy powierzchniowej, a to za mało by zapewnić zadowalające efekty przeciwstarzeniowe. Dodatkowo substancje te na powierzchni skóry ulegają rozpadowi i dezaktywacji, co jeszcze bardziej minimalizuje ich oddziaływanie. Dlatego też nie rezygnując z zapewniających wierzchnie nawilżenie kosmetyków, powinnyśmy od czasu do czasu zdecydować się na zabieg bardziej inwazyjny, wykonywany w gabinecie kosmetycznym. Jednym ze skuteczniejszych jest mezoterapia.
Znana jest od lat 50-tych, początkowo miała zastosowanie czysto medyczne w leczeniu zespołów bólowych. Do kosmetologii trafiła nieco później, gdy odkryto jej efekty w leczeniu schorzeń dermatologicznych. Dziś przywraca estetyczny wygląd skóry, niwelując oznaki starzenia przez intensyfikację produkcji kolagenu oraz zwiększenie transportu przeznaskórkowego substancji aktywnych zawartych w kosmetykach i wzrost absorpcji preparatów. Wyróżnia się mezoterapię igłową, bezigłową i mikroigłową. Dwie ostatnie należą do mniej inwazyjnych
Na czym polega mezoterapia bezigłowa? W metodzie tej do głębszej penetracji składników odmładzających i regenerujących skórę stosuje się ultradźwięki (podnoszą one metabolizm komórkowy i temperaturę tkanki potęgując dyfuzję składników aktywnych przez rozluźnione wiązania międzykomórkowe), fale radiowe (pod wpływem temperatury dochodzi do stymulacji produkcji nowych włókien kolagenowych), elektroporację (pole magnetyczne i krótkie impulsy prądu podnoszą przepuszczalność tkanek i przewodnictwo błony komórkowej pod transport cząsteczek aktywnych), jonoforezę (przenoszenie substancji czynnych dzięki prądowi galwanicznemu) oraz światłolecznictwo (promieniowanie podczerwone wywołuje efekt ciepła, które rozszerza naczynia włosowate i zwiększa przepływ krwi wzmagając metabolizm, a tym samym odżywienie i dotlenienie komórek). Za ich pomocą wprowadza się witaminy, ekstrakty roślinne, antyoksydanty, kwas hialuronowy, substancje poprawiające ukrwienie, napinające oraz rozjaśniające przebarwienia.
Mezoterapia bezigłowa zalecana jest w przypadku wiotkości i utraty elastyczności skóry, jej suchości, przebarwień, jak również na problemy skóry naczyniowej i tłustej. Wspomaga również walkę z cellulitem.
Mezoterapia bezigłowa poprawiając przyswajalność substancji i mikrokrążenie skóry, odejmuje nam w widoczny sposób lat bez interwencji chirurga. Nie róbmy zatem z igły widły – kosmetologia robi postępy, i pozostanie młodą na długo nie jest już marzeniem ściętej głowy.