Każda pora roku rządzi się swoimi prawami. Tak jest również latem, kiedy to powinniśmy zadbać o nasze zdrowie w szczególny sposób. Sprawdźcie poniżej jak zadbać o skórę,
Każda pora roku rządzi się swoimi prawami. Tak jest również latem, kiedy to powinniśmy zadbać o nasze zdrowie w szczególny sposób. Sprawdźcie poniżej jak zadbać o skórę, uniknąć infekcji oraz jak odpowiednio się nawadniać. Część dolegliwości wymaga niekiedy natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Z poniższego artykułu dowiecie się też kiedy zgłosić się po pomoc.
Oparzenia
Pięknie opalona skóra latem jest pożądana przez większość kobiet. Z tego też powodu w tym czasie wzrasta liczba oparzeń słonecznych. Efekt jednak nie jest wart negatywnych konsekwencji jakie może rodzić długotrwałe przebywanie na słońcu. Do najczęstszych objawów oparzenia należą silny ból, wysuszenie skóry, zaczerwienienie czy pęcherze. Dzieje się tak, ponieważ chcąc uzyskać szybsze efekty stosujemy zbyt niskie filtry i zapominamy o systematycznym ich nakładaniu. Nierzadko także wystawiamy nasze ciała na słońce w godzinach najbardziej zagrażających poparzeniem, czyli między 12 a 15. Wtedy promieniowanie słonecznie jest najintensywniejsze. Jeśli jednak nie przestrzegaliśmy powyższych zaleceń to warto znać pewne kroki, które należy podjąć, aby poprawić nasz stan. Po pierwsze, w celu uśmierzenia bólu ukojenie przyniesie letni prysznic. Pozwoli on także zmyć ze skóry pozostałości po kremach oraz pot i brud. Następnie zaleca się nałożenie łagodzących preparatów na poparzenia. Trzeba także pamiętać o stałym nawadnianiu się, gdyż poparzona skóra szybciej traci wodę. Rzeczywiste efekty opalania pojawiają się dopiero po około 4-6 godzinach od opalania. Jeśli zauważymy niepokojące zmiany koloru skóry, pęcherze i opuchliznę, to powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Niektóre placówki medyczne, np. Prywatna Lecznica Certus w Poznaniu, oferują opiekę medyczną 24/7 więc bez względu na porę dnia możemy udać się po pomoc.
Infekcje
Jedną z najpowszechniejszych letnich infekcji jest angina. Jej występowaniu sprzyja spożywanie zimnych napojów oraz lodów, bez których większość nie wyobraża sobie upalnego dnia. Nagła zmiana temperatury powoduje, że nasze gardło gorzej radzi sobie z drobnoustrojami, ponieważ błona śluzowa gardła jest wówczas mniej ukrwiona. Pierwsze niepokojące objawy możemy złagodzić płukając gardło ciepłą wodą z łyżeczką soli. Jeśli ból się utrzymuje i nasila, powinniśmy odwiedzić lekarza, który przepisze odpowiednie leki. Kolejną przypadłością, z którą często borykamy się latem jest zapalenie ucha. Spowodowane może być kąpielami w morzu czy jeziorze lub klimatyzacją. Większość przyczyn jest związana z nagłymi zmianami temperatury i wilgotności co sprzyja namnażaniu bakterii. Z reguły ból ucha przechodzi po kilku dniach. Jeśli stan ten się przedłuża i gorzej słyszymy to konieczna będzie wizyta u lekarza. Oprócz infekcji gardła i ucha, w okresie wakacyjnym częstą dolegliwością jest przeziębiony pęcherz. Jest to szczególnie uciążliwa przypadłość podczas urlopu, gdyż częste wizyty w toalecie nie pozwalają w pełni cieszyć się wakacjami. W dodatku jest to dolegliwość, która raczej nie mija sama. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o picie dużej ilości płynów, ponieważ im częściej będziemy oddawać mocz, tym szybciej pozbędziemy się z pęcherza drobnoustrojów. Dodatkowo, możemy zrobić sobie gorącą kąpiel i przykładać do brzucha termofor. Jak w przypadku dwóch pierwszych dolegliwości, nasilający się ból powinien być skonsultowany z lekarzem. Choć niekiedy możemy nie mieć wpływu na pojawienie się u nas infekcji to zachowanie zasad higieny znacznie zmniejszy ryzyko ich wystąpienia. Znając przyczyny ich wystąpienia jesteśmy bowiem w stanie skutecznie im zapobiegać.
Odwodnienie
Na odwodnienie narażone są szczególnie osoby starsze oraz dzieci. Nie dostarczenie odpowiedniej ilości płynów powoduje negatywne dla zdrowia skutki. Latem, kiedy ze względu na wysokie temperatury tracimy więcej wody, łatwiej o odwodnienie organizmu. Niewiele osób wie, że uczucie pragnienia jest już symptomem lekkiego odwodnienia. Niedobory większej ilości wody skutkują już bólami i zawrotami głowy, osłabieniem czy nudnościami. Aby nie dopuścić do takiego stanu trzeba pamiętać o stałym dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów, ok. 2-3 litrów dziennie. Nie bez znaczenia jest także ich jakość. Najlepiej, gdy wybierzemy zwykłą wodę, ponieważ kawa czy niektóre herbaty wzmagają utratę wody z organizmu, co ma skutek odwrotny do zamierzonego. Powinniśmy także uważać na to co i gdzie jemy, gdyż biegunka czy wymioty szybko prowadzą do odwodnienia. Leczenie odwodnienia opiera się na zatrzymaniu dalszej utraty wody i uzupełnianiu niedoborów. W zależności od jego zaawansowania lekarz podaje również odpowiednie płyny nawadniające.
Pomimo beztroskiej aury w okresie letnim musimy pamiętać o tym, aby w odpowiedni sposób zadbać o swoje zdrowie. Pozwoli to nam w pełni korzystać z uroków pięknej pogody. Jeśli jednak zmagamy się z niebezpiecznymi dla zdrowia dolegliwościami, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, aby w porę złagodzić objawy i dalej cieszyć się latem.
W razie jakichkolwiek dolegliwości czy urazów w Poznaniu możecie udać się do Ambulatorium Certusa, gdzie otrzymacie opiekę internisty i chirurga dostępną całą dobę przez cały tydzień.