Współcześnie mamy możliwość podróżowania w najdalsze zakątki świata. Często przywozimy z nich wiele pamiątek, żeby móc później wrócić myślami do miejsc
Współcześnie mamy możliwość podróżowania w najdalsze zakątki świata. Często przywozimy z nich wiele pamiątek, żeby móc później wrócić myślami do miejsc, które odwiedziliśmy. Zdarza się jednak, że niektórzy przywożą z nich także choroby. Z tego powodu lepiej odpowiednio przygotować się przed wyjazdem – przeczytajcie jak to zrobić.
Poradnia Medycyny Podróży
Przygotowań do podróży związanych z naszym zdrowiem nie możemy odkładać na ostatnią chwilę, ponieważ niektóre szczepienia muszą zostać wykonane na około 6-8 tygodni przed wyjazdem. Współcześnie funkcjonują Poradnie Medycyny Podróży, które posiadają kompleksową ofertę dla wyjeżdzających. Jedna z nich znajduje się w Prywatnej Lecznicy Certus w Poznaniu. Wybierając taką poradnię warto sprawdzić, która z nich jest Certyfikowanym Ośrodkiem Medycyny Podróży. Mamy wtedy gwarancję, że przyjmujący tam lekarze regularnie uczestniczą w kursach i szkoleniach podnoszących poziom wiedzy dotyczącej potencjalnych zagrożeń zdrowotnych związanych z wyjazdami za granicę. Udając się do specjalisty musimy przede wszystkim pamiętać, że należy go poinformować o tym, dokąd się wybieramy, w jakich warunkach będziemy przebywać i jak długo. Dokładny wywiad pozwoli dostosować odpowiednią profilaktykę lekową i pakiet szczepień do specyficznych warunków panujących w miejscu, do którego mamy zamiar wyjechać. Najczęściej dotyczy ona zapobiegania malarii przenoszonej przez komary. Podaje się wówczas odpowiednie leki przed wyjazdem, w jego trakcie i po powrocie. Szczepienia zaś pozwalają przeciwdziałać wystąpieniu innych poważnych chorób. W zależności od kierunku podróży zalecane są te przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B, durowi brzusznemu, cholerze, kleszczowemu zapaleniu mózgu czy żółtej gorączce, która w wybranych krajach jest szczepieniem obowiązkowym.
Apteczka i ubezpieczenie
Kolejnym krokiem podczas przygotowań do podróży jest wyposażenie naszej apteczki. Jej skład będzie po części uzależniony od miejsca naszego pobytu oraz zaleceń lekarza. Są jednak pewne rzeczy, które powinniśmy zabrać, bez względu na cel naszej podróży. Należą do nich opatrunki, plastry, środki odkażające przydatne przy skaleczeniach i otarciach. Warto zabrać też tabletki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, repelenty na owady czy krem z filtrem. W przypadku leków przyjmowanych stale zadbajmy, aby zabrać ich odpowiednią ilość na cały pobyt za granicą. Przed wyjazdem powinniśmy także dopilnować kwestii związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym. Jeśli udajemy się na wycieczkę zorganizowaną, to najczęściej jego koszty wliczone są w cenę wyjazdu. Warto jednak zorientować się jaki jest zakres takiego świadczenia. Jadąc indywidualnie, sami musimy zatroszczyć się o ubezpieczenie. Pamiętajmy, że warto wykupić dodatkowy pakiet w momencie, gdy cierpimy na choroby przewlekłe. Specyficzne dla nich dolegliwości mogą ujawnić się podczas wyjazdu, a podstawowe ubezpieczenie zazwyczaj nie zawiera kosztów leczenia ich następstw.
Zdrowie na wakacjach
Odpowiednie przygotowanie przed wakacjami nie zwalnia nas z przestrzegania pewnych zasad podczas wyjazdu. Jedną z najpowszechniej występujących dolegliwości wśród turystów jest tzw. biegunka podróżnych. Możemy się przed nią uchronić dzięki piciu wyłącznie wody butelkowanej czy jedzeniu potraw przygotowanych w higienicznych warunkach. W ramach ochrony przed zakażeniami pokarmowymi zaleca się również szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Możemy z nich skorzystać w wielu placówkach medycznych, m.in. w poznańskim Certusie. Podróżując po krajach tropikalnych lepiej też unikać sytuacji sprzyjającym występowaniu niektórym chorobom pasożytniczym, jak chodzenia boso czy kąpieli w wodach śródlądowych. Lekarze ostrzegają również przed kontaktami ze zwierzętami wolno żyjącymi. Mogą one mieć wściekliznę. W przypadku ugryzienia, należy natychmiast udać się do placówki medycznej. Ukąszeniom owadów czy komarów możemy natomiast zapobiegać stosując środki ochrony przed owadami, np. repelenty, moskitiery oraz ubierając odpowiednią odzież. Bardziej szczegółowe zalecenia otrzymamy jednak od lekarza medycyny podróży.
Odpowiednie przygotowanie przed wakacjami sprawi, że unikniemy problemów zdrowotnych, zarówno w trakcie, jak i po powrocie do domu. Będziemy mogli wtedy w pełni cieszyć się urlopem, po którym zostaną nam jedynie pozytywne wspomnienia.