Nie od dziś wiadomo, że w młodym wieku, tj. między 20 a 25 rokiem życia zdecydowanie łatwiej jest zajść w ciąże niż w okolicach trzydziestego roku życia. Wiele z was jest już
Nie od dziś wiadomo, że w młodym wieku, tj. między 20 a 25 rokiem życia zdecydowanie łatwiej jest zajść w ciąże niż w okolicach trzydziestego roku życia. Wiele z was jest już mamami bądź też przygotowuje się do tej życiowej roli, w związku z czym postanowiłyśmy wam podpowiedzieć jakie determinanty, z wyjątkiem tych wiekowych, mogą wpłynąć na zwiększenie waszej płodności.
Przede wszystkim wy i wasi partnerzy powinniście zrezygnować z wszelkiego rodzaju używek jak chociażby alkohol, papierosy czy kawa. Jeśli chodzi o papierosy to należy również wyeliminować bierne palenie. Pamiętajcie, że w tym przypadku liczy się zarówno męska, jak i żeńska dieta bogata w witaminy (zwłaszcza w witaminę E, która nazywana bywa „witaminą płodności”) i minerały. Tak więc w waszym jadłospisie nie może zabraknąć olejów roślinnych, w tym słonecznikowego, orzechów laskowych, szpinaku, sałaty, pietruszki, żółtek czy zarodków pszenicy. Niektórzy twierdzą, że powinna zawierać niewielkie ilości ryb, ponieważ zawarta w nich rtęć może utrudniać zapłodnienie. Dieta powinna być bogata w cynk (rośliny strączkowe, produkty mleczne, pieczywo razowe, orkiszowe, razowe, graham, kasze).Zarówno wy, jak i wasi partnerzy powinniście dostarczać organizmowi kwasu foliowego, ponieważ jego niedobór nie tylko zmniejsza ruchliwość, ale i objętość męskiego nasienia, a także oddziałuje na układ krwionośny co ma pośredni wpływ na dzielenie się komórek. Z tego też powodu nie zapominajcie spożywać brokułów, owoców cytrusowych, szpinaku, sałaty, wątroby czy produktów zbożowych. Bardzo istotna jest także prawidłowa waga ciała, czasem nawet zrzucenie paru kilogramów znacząco wpływa na poczęcie.
Jeśli chodzi o wasza troskę o ciało i płodność, musicie jeszcze dorzucić kilka zachowań. Nauczcie się kontrolować stres. Wszelkie techniki relaksacyjne, różnego rodzaju masaże czy zajęcia z jogi są jak najbardziej wskazane. Istotne jest także pozostawanie pod kontrolą ginekologa, celem wyeliminowania infekcji i innych problemów związanych z narządami płciowymi. Dostarczajcie organizmowi żelaza bo to pozytywnie oddziałuje na komórki jajowe, jak i na samego zarodka.
Skoro mowa jest o nakazach, nie może zabraknąć i zakazów. Tak więc unikajcie tłuszczów trans, prostych węglowodanów oraz wcześniej wspomnianego alkoholu i kawy.
No proszę, ile to sugestii udało nam się zebrać. Postarajcie się je przestrzegać, a zostaniecie mamami szybciej niż myślicie. Jeśli jednak oczekiwania na zajście w ciążę będą trwały zbyt długo, wybierzcie się na kolejną konsultację lekarską. Pamiętajcie jednak, żeby nie stresować się na zapas, gdyż może to wywołać zdecydowanie gorsze efekty.