Twoje wyjątkowe miejsce w sieci!
Uroda, moda, związki, zdrowie i wiele więcej!

homecontact

Tags

Artykuły

Trójskładnikowa teoria miłości

Jej autorem jest amerykański psycholog Robert Sternberg. Miłość określa jako stan, który zbudowany jest z trzech czynników: intymności, namiętności i zaangażowania. Koncepcja ta zakłada, że różne konfiguracje połączenia tych składników tworzą określony rodzaj miłości. Co więcej, na różnym etapie trwania związku ich natężenie się zmienia.
Intymność jest określana jako uczucie związane miedzy innymi z dbaniem o partnera, wspólnym doświadczaniem Fotolia 3165527 Subscription Lszczęścia, szacunkiem dla drugiej osoby. Charakteryzuje ją gama przeżyć, które są zbiorem doświadczeń o raczej łagodnej dynamice. Bazuje na emocjach związanych ze zdolnością do komunikowania się, wspólnym zrozumieniem oraz wzajemnym poczuciem wsparcia. Największą siłę ma ono na początkowym etapie budowania związku, z czasem malejąc. Jeśli chodzi o dynamikę odczuwania to namiętność, w przeciwieństwie do intymności, składa się z silnych emocji. Odznacza się znacznym pobudzeniem fizjologicznym i pożądaniem. W tej fazie partnerzy skupiają się szczególnie na bliskości fizycznej, całowaniu czy kontakcie seksualnym. Charakteryzuje ją intensywny wzrost, ale też równie szybki spadek. Na namiętność składają się także emocje negatywne, takie jak tęsknota czy zazdrość. Zaangażowanie polega na przekształceniu dotychczasowej relacji na trwały związek oraz jego utrzymanie, bez względu na napotkane trudności. Towarzyszy mu świadoma kontrola. Jest najbardziej stabilnym składnikiem. Partnerzy muszą dostrzegać sens inwestowania w związek, tak aby wysiłek się opłacał. Im większe zaangażowanie tym mniej chęci na przerwanie relacji. Dodatkowo, zaangażowanie obniża atrakcyjność ewentualnych partnerów spoza związku. W zależności od ilości składników możemy wyróżnić kilka rodzajów miłości: brak miłości, lubienie, miłość ślepa(zakochanie), pusta, romantyczna, przyjacielska, fatalna, kompletna.

Teoria Sternberga to koncepcja pozwalająca ukazać ciekawy pogląd na kwestie miłosne. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem ze względu na temat jego rozważań. Każdy chciałby poznać tajniki miłości i odnieść powodzenie w tej dziedzinie życia. Pomimo zachowania ogólnych prawidłowości, każdy przypadek jest inny. Najważniejsze, abyśmy pielęgnowali nasz związek i wkładali w niego całe serce. To uniwersalny klucz do sukcesu sprawdzający się w niemal każdym przypadku.

Podziel się:

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn