Twoje wyjątkowe miejsce w sieci!
Uroda, moda, związki, zdrowie i wiele więcej!

homecontact

Tags

Artykuły

Rozwój mowy dziecka

Rozwój mowy dziecka możemy rozważać z perspektywy okresu płodowego, ale również od chwili narodzin. Prawda jest taka, że zanim wasze maleństwo pojawi się na świecie już mogą zaistnieć czynniki, które będą na nie negatywnie oddziaływać, ale równie duży wpływ mają jego pierwsze lata życia. Z tego też względu postanowiłyśmy opisać elementy, których występowanie może skutkować odchyleniami od normy w rozwoju mowy.

Fotolia 60955130 Subscription Monthly MKiedy dziecko znajduje się w waszym brzuchu, wytwarzają się organy odpowiedzialne za komunikację. Ma to miejsce do 3 miesiąca płodowego. Bardzo ważne, aby w tym czasie nie zaistniały niebezpieczne sytuacje i choroby jak np. cytomegalowirus, toksoplazmoza czy różyczka. Zagrożenie stwarzają zażywane leki ototoksyczne i przeciwbólowe czy narkotyki, alkohol lub nikotyna. Negatywne oddziaływanie mogą mieć również krwawienia w czasie ciąży, jej podtrzymywanie, poród przed terminem lub poprzez cesarskie cięcie, umieszczenie noworodka w inkubatorze lub choroby matki (np. sercowo- naczyniowe lub cukrzyca).

Z kolei gdy szkrab pojawi się na świecie, konieczne jest, aby przebadał je logopeda i stwierdził czy dziecko nie ma wad wrodzonych jak chociażby rozszczepiona warga. Równie ważna jest kontrola słuchu, ponieważ to czy maluch słysz bądź jak słyszy wpływa na samą mowę. Wy również możecie podjąć wiele aktywności, które sprawią, że narząd mowy będzie prawidłowo się rozwijał. Jeśli macie taką możliwość, karmcie swoje potomstwo, gdyż w ten sposób rozwijają się mięśnie, które ą odpowiedzialne zarówno za jedzenie, jak i mówienie. W trakcie karmienia maluch jest na tyle blisko waszej twarzy, że spokojnie może przyglądać się waszej mimice i artykulacji. Nie da się ukryć, że na rozwój mowy, a przede wszystkim na stosowane przez wasze maluchy słownictwo, macie wy same. Z tego też względu powinnyście z nimi dużo rozmawiać, czytać im książki, czy śpiewać piosenki.

Kiedy wasza pociecha podrośnie należy także zwrócić uwagę na zgryz, który także może wpływać na komunikację. Jeśli wasze potomstwo nie jest jedynakiem na pewno kontakt ze starszym rodzeństwem będzie nadzwyczaj pomocny.
Istnieje wiele elementów mających wpływ na rozwój mowy dziecka. Bardzo ważne, aby znajdowało się ono pod stałą opieką lekarzy, aby co byli w stanie możliwie jak najszybciej wykryć wszelkie nieprawidłowości.
.

Podziel się:

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn