Twoje wyjątkowe miejsce w sieci!
Uroda, moda, związki, zdrowie i wiele więcej!

homecontact

Tags

Artykuły

Cztery kąty dla krewnych i znajomych Świętego Mikołajastyl skandynawskiJuż Wikingowie próbowali splądrować Europę. Później apetyt na ekspansję na południe mieli poddani Karola Gustawa. Ich zakusy na nasz kraj z tego okresu znane są jako Potop Szwedzki. Dziś ich potomkom sięganie do naszych kieszeni udaje się znacznie lepiej. Odnoszą sukcesy w branży wnętrzarskiej, panując nie tylko na polskim rynku. Podbili oni skutecznie gusty europejczyków.

Styl skandynawski – to już oficjalne pojęcie z leksykonu designu. Prostota i oszczędność formy idealnie sprawdzają się w metrażach miejskich mieszkań i apartamentów. Nienachlany optycznie minimalizm nie obciąża wizualnie wnętrz, wprowadza w nie czystość kształtu i naturalnych materiałów. We wnętrzarskich propozycjach Skandynawów wiodącą role odgrywają naturalne drewno i okleiny, zwłaszcza w jasnych odcieniach jesionu, brzozy, sosny i bielonego dębu. W ich dekalogu estetycznym obecne są też surowe materiały; wełny, bawełny, len oraz skóra. 

Dominująca kolorystycznie biel i barwy piasku mają w sobie ponadczasowość i uniwersalizm, optycznie powiększają przestrzeń, relaksują oraz stanowią neutralną bazę dla innych kolorów. Charakterystyczne dla tego stylu jest bowiem przełamywanie chłodnych barw mocniejszymi akcentami kolorystycznymi oraz przywiązywanie dużej wagi do dodatków i tekstyliów. Skandynawowie budują ciepły klimat wnętrza dodatkami w żywszych paletach barwnych, przez co ich mieszkania nie są ascetyczne ani wychłodzone, ale przytulne i dopracowane. Tak ukierunkowane estetycznie wnętrze nie traci ładu uzyskiwanego przez przewagę prostych form, ale zyskuje indywidualizm przez dbałość o szczegóły i aranżację dodatków. Typowe dla tego stylu są wzorzyste tkaniny w desenie inspirowane kształtami kwiatowymi i geometycznymi.

Silne są nostalgiczne związki z folklorem i tradycją kulturalną regionu. To estetyka nierozstająca się z przeszłością, Skandynawowie rozumieją ponadczasowość, jako wielopokoleniowość i wpisany w nią wieczny związek z naturą i przeszłością. Ta cecha przejawia się zwłaszcza w dodatkach i tkaninach. Oprócz sentymentalizmu i romantyzowania dla stylu skandynawskiego wiodący jest funkcjonalizm, jakość surowców i solidność wykonania. Myślenie praktyczne widać w ergonomii wykorzystania przestrzeni. Szafy, półki i szuflady są pakowne, meble ustawne, wielofunkcyjne.

Styl skandynawski powstał w opozycji do ponurego, ciężkiego stylu mieszczańskiego oraz surowego klimatu tamtych obszarów. Brak słońca kompensują jasne barwy. Przeciwwagą dla niskich temperatur są ciepłe wstawki kolorystyczne. Nie do końca ultranowoczesny, jest propozycją dla Pań nieutożsamiających się z Królową Śniegu. 

Podziel się:

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn